Početkom travnja 2017. godine posjetila sam srednju školu Allvar Gullstrandgymnasiet u gradiću Landskrona, 50-ak kilometara sjeverno od Malmoea. Škola je to koju zajedno pohađaju učenici gimnazije i strukovne škole jer švedski školski sustav miješa ova dva tipa škola. Većinu svog vremena na aktivnosti praćenja nastave provela sam na satovima engleskog jezika, ali i španjolskog, biologije, stručnih predmeta te francuskog jezika. Švedski pristup nastavi i učenicima uvelike se razlikuje od našeg. Sama nastava stranog jezika temelji se na istim metodama i vještinama koje i mi u Gimnaziji Karlovac primjenjujemo. Najveća razlika u tome što Švedska kao država pokušava naći načine za što bolju asimilaciju izbjeglica u svoj obrazovni sustav te stoga radi dosta kompromisa i novih pristupa samoj organizaciji nastave. U svakom slučaju, ovo je iskustvo bilo vrlo poučno i inspirativno jer sagledavamo školu i školski sustav iz sasvim nove perspektive. Dvoje profesora iz Švedske škole trebalo bi najesen doći u našu školu te ovdje realizirati svoje praćenje nastave.

 

prof. Jelena Despot