Od 9. do 15. listopada 2016.  boravila sam  u Helsinkiju,  glavnom gradu Finske, gdje sam sudjelovala na seminaru o finskom obrazovnom sustavu te  posjetila tri  finske škole (dvije osnovne i jednu gimnaziju). Seminar je vrlo profesionalno organizirala španjolska agencija „English matters“, a sudjelovalo je 168 nastavnika, ravnatelja i odgajatelja iz 16 zemalja. Na zajedničkim predavanjima pobliže smo upoznali finski školski sustav koji se temelji na principima jednakih mogućnosti za sve učenike, suradnji, povjerenju, individualnom pristupu učenicima, kritičkom mišljenju, kreativnosti i cjeloživotnom učenju. U manjim grupama išli smo u posjet školama u Helsinkiju i okolici te smo također posjetili i jednu školu u gradu Tampere udaljenom nešto manje od 200 km od glavnog grada. Vidjeli smo izvrsno opremljene škole u kojima nastavnici imaju veliku autonomiju u svom radu, a učenicima se pristupa individualno te se timski rješavaju svi problemi. Učenici dobivaju brojčane ocjene od 4 do 10, u osnovnu školu idu 9, a srednju 3 godine. Nastavničko zanimanje je vrlo cijenjeno, a nastavnici rade od 20 do 25 sati tjedno, s tim da mlađi nastavnici rade najviše sati, a nakon određenog broja godina tjedna norma se smanjuje. Osnovno je školovanje u potpunosti besplatno, a u srednjoj školi roditelji snose mali dio troškova. U svim školama učenici dobivaju topli obrok.

erasmus finska

 

 

 

 

 

 

      Boravak u Finskoj bio je za mene iznimno iskustvo; dobila sam uvid u jedan od najboljih obrazovnih sustava koji se stalno unapređuje. Iako Finci pozitivno govore o svojim školama, ne bježe od problema, već ih zajednički nastoje riješiti te iz godine u godinu unose promjene kojima pokušavaju sustav učiniti boljim i modernijim. Novi projekt koji je trenutno u pripremi je online matura. Osim posjeta školama i seminara imala sam priliku vidjeti znamenitosti Helsinkija i Tamperea. Organizatori su nam omogućili jednodnevni izlet u Tallin, u Estoniji predivan grad čija je povijesna jezgra pod zaštitom UNESCO-a. Usprkos drugačijoj klimi i krajoliku, Finska mi se jako svidjela, a najviše su me oduševili mirnoća, ljubaznost i odgovornost Finaca.

prof. Mirjana Bošnjak