U srpnju 2016. u sklopu Erasmus+ projekta Gimnazije Karlovac bio sam na jedanaestodnevnom strukturiranom tečaju u UK. Posjet je obuhvaćao prvenstveno zapadni dio Engleske te dio Walesa. U tih 11 dana obišli smo i detaljno upoznali unutrašnju strukturu i način funkcioniranja te specifičnosti prostorne organizacije sljedećih gradova: Bristol,  Gloucester, Cheltenham, Worcester, Cardif i Birmingham. Naša grupa bila je smještena u Gloucesteru, a glavnina predavanja i radionica održane su u susjednom Cheltenhamu. Također smo bili gosti i međunarodne srednje jezične škole u Worcesteru gdje smo detaljno upoznati s načinom rada i nekim specifičnostima britanskog srednjoškolskog obrazovnog sustava. U obilasku Walesa bilo smo gosti velikog rudarskog kompleksa "Big pit" gdje smo se upoznali s načinom života i rada od prve industrijske revolucije do velikih rudarskih kriza sedamdesetih godina. "Big pit" zoran je primjer velikih transformacija koje je britansko društvo doživjelo u posljednjih dvije stotine godina. Predavanja i radionice koje smo pohađali bile su raznolike, od upoznavanja s obilježjima engleskog školskog sustava, različitim metodama rada na nastavi te usporedbe nastavnih metoda u različitim školskim sustavima Europe pa sve do CLIL- a, metode u kojoj usporedno koristimo materinski jezik i engleski jezik. Moji dojmovi o seminaru izrazito su pozitivni. Naučio sam mnogo, upoznao se s nekim drugim kulturama i običajima regija i naroda Europe, produbio znanje engleskog jezika. Put je bio tim zanimljiviji što se upravo odigravao u danima provođenja referenduma o Brexitu pa sam na licu mjesta i iz prve ruke (na terenu) mogao analizirati i proučiti uzroke i prave korijene krize koji nagrizaju Europsku uniju iznutra. 

prof. Gordan Begler