Na netom završenom 15. Zagreb Film Festivalu prikazano je preko stotinu filmova u čak petnaestak programa. Jedan od tih programa je i PLUS, prvenstveno namijenjen srednjoškolskom uzrastu. 5 filmova programa PLUS natječu se za nagradu mladog žirija. Filmove koji su prikazani u programu odabire selekcijski žiri srednjoškolaca, a jedan od ovogodišnjih selektora bio je i karlovački gimnazijalac Rudolf Ravbar, član Videodružine Gimnazije Karlovac i Kinokluba Karlovac. Ovo je četvrta godina održavanja tog programa, a od prvog izdanja 2014. godine, profesorica izborne nastave filmske umjetnosti u Gimnaziji Karlovac Petra Bjelajac i voditeljica medijske škole Kinokluba Karlovac Ksenija Sanković organiziraju svake godine posjet ZFF-u.

Ove godine okupile su najveću delegaciju do sada te je u Kinu Europa čak 40-ak karlovačkih srednjoškolaca prošloga tjedna pogledalo belgijsko-francusku humornu dramu Vincent, redatelja Christophea Van Rompaeya. ZFF-u su tako posjetili učenici Gimnazije Karlovac koji pohađaju izbornu nastavu filmske umjetnosti te ostali članovi Kinokluba Karlovac i oni koji su se tek priključili u višemjesečni Tečaj filmske umjetnosti Kinokluba. Osim gimnazijalaca, Tečaj trenutno pohađaju i učenici Ekonomsko-turističke škole Karlovac i Medicinske škole Karlovac.

Ovakav izlet je odlična prilika za svojevrsni team-building učenika koji pohađaju različite škole, a zajednički interes im je film. Također, to je jedan od kvalitetnih načina razvoja (kino) publike, jer spaja obrazovanje unutar nastave (u ovom slučaju izbornog predmeta) sa izvannastavnim aktivnostima koje pruža Kinoklub. Učenici dobivaju priliku pogledati film u klasičnim kino uvjetima, uz analizu u sklopu nastave, odnosno Tečaja, čiji je cilj upravo i razvoj kritičkog mišljenja i razumijevanja filmskog jezika, a ne samo konzumirati, tj. pogledati film.

Među nagrađenim filmovima ovogodišnjeg Zagreb Film Festivala upravo je i Vincent kojega su Karlovčani pogledali, a žiri zagrebačkih srednjoškolaca o njemu kaže: „Uobičajeno je da slovom ‘f’ označavamo lošu ocjenu, ali mi bismo ovdje htjeli okrenuti sve naglavačke i istaknuti tri ‘efa’ u pobjedničkom filmu: fascinantnu priču, fantastičnu fotografiju i fenomenalne glumačke izvedbe. Pobjednički film je također pokazao svoju emocionalnu inteligenciju baveći se teškom društvenom temom na humorističan i jedinstven način. Pokazuje nam da čak i u najtežim trenucima trebamo imati nade.“

Karlovac 02 Rudolf 0530