Dragi učenici dvanaesti krug Gimnazijskog obljetničkog kviza objavljen je!

Preostalo je još malo pitanja koja su marno za vas pripremili vaši nastavnici.

Odgovori na prethodna dva kruga slijede:

Odgovori na deseti krug
1. Prva žena planinarka Dragojla Jarnević popela se goru Okić u okolici Samobora.
2. Projekt Europa u mojoj školi u kojem je svaki razred škole predstavljao jednu ili više država europske Unije proveden je (28.10.)2011. Godine.
3. Kapelica Sv. Ivana Nepomuka koja se nalazila u dvorištu Gimnazije Karlovac srušena je 1948. godine.
4. Suvremeni slikar, suosnivač umjetničke skupine Gorgona, rođeni Karlovčanin i učenik Gimnazije Karlovac, u proljeće 2014. imao veliku izložbu "Ishodišta" u Galeriji Vjekoslava Karas je Josip Vaništa, rakovački maturant 1943.
5. „Nema ih više, jer su htjeli biti!“ stih je s ploče na ulazu škole koji pripada Ivanu Goranu Kovačiću učeniku naše škole dvadesetih godina 20. stoljeća.
6. Broj 250 rimskim brojevima piše se CCL.

Odgovori na jedanaesti krug
1. Soneti su djelo koje povezuje našeg akademika Luku Paljetka i velikog Barda, Shakespearea.
2. Karlovački časopis za društvena zbivanja, znanost, kulturu i umjetnost koje izdaje Matica hrvatska u Karlovcu je „Svjetlo“.
3. U vrijeme kad je u Rakovačkoj gimnaziji 1873 godine maturirao Nikola Tesla Ulysses S. Grant je bio predsjednik SAD-a.
4. Kužni pil, najstariji primjer javne skulpture u Karlovcu koja je podignuta kao zavjetni spomenik nakon velike epidemije kuge krajem 17. stoljeća nalazi se na Trgu bana Josipa Jelačića.
5. Ep Davidijas napisao je Marko Marulić.
6. Wenzel (Vàcslav) Frič je 1872. godine preparirao i prodao cjeloviti ljudski kostur Carskoj i kraljevskoj velikoj realki u Rakovcu. Nalazi se u učionici broj 30.