Slikar, grafičar, pisac, akademik i umirovljeni sveučilišni profesor
Rođen:
17.Veljača.1924
Preminuo:
24.Ožujak.2018

Rođen je u Karlovcu, 17. svibnja 1924. Pohađao je karlovačku Gimnaziju i maturirao 1943. Studira na zagrebačkoj Likovnoj akademiji. Godine 1950. diplomirao je tzv. specijalnu slikarsku školu u klasi profesora Marina Tartaglie. Već 1951. počinje raditi kao nastavnik na Tehničkom odnosno Arhitektonskom fakultetu.

Prvu je izložbu imao s Miljenkom Stančićem u Muzeju za umjetnost i obrt (1952.). Na inicijativu Miroslava Krleže počinje surađivati s Leksikografskim zavodom. Izradio je pet portreta Krleže.

Početkom 1960-ih javlja se ideja o Gorgoni. Gorgona je skupina koja se zalagala za alternativne i nekonvencionalne oblike djelovanja, priređivala izložbe i izdavala istoimeni časopis najavljujući konceptualizam i odustajanje od materijalizacije umjetničkih djela. Prestaje s djelovanjem 1994.

Josip Vaništa u razdoblju od 1997. do 2004. g. vodio je Strossmayerovu galeriju starih majstora. Objavio je knjige Zapisi (1988.), Knjiga zapisa (2001.) i Novi zapisi (2007.), zbirke kratkih autobiografskih bilješki u kojima je prisutan Karlovac kao mjesto djetinjstva i odrastanja. Od 1994. godine redovan je član HAZU. Svoju zbirku umjetnina izložio je 2007. u Gliptoteci HAZU („Vaniština poputbina“).

Vaništa je samostalno je izlagao u Zagrebu, Karlovcu, Opatiji, Rijeci, Osijeku, Parizu i drugdje, a danas se smatra jednim od najistaknutijih hrvatskih umjetnika.