Kazališni redatelj
Rođen:
12.Travanj.1934
Preminuo:
04.Svibanj.2018

Georgij Paro, kazališni redatelj (Čačak, Srbija, 12. IV. 1934). Osnovnu školu i Gimnaziju završio u Karlovcu. Završio studij filozofije i anglistike na Filozofskome fakultetu (1961.) i kazališne režije na Akademiji dramske umjetnosti (1965.) u Zagrebu.

Radio je kao redatelj na Radio Zagrebu (1956.-57.), dramaturg u Zora filmu (1957.-59.), redatelj u zagrebačkome HNK-u (1959.-72.; 1984.-86.), dramaturg u zagrebačkoj Komediji (1976.-84.), od 1966. režirao i predavao na američkim sveučilištima, od 1986. redoviti je prof. na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, od 1987. umjetnički savjetnik Jadran filma u Zagrebu, umjetnički ravnatelj kazališnih festivala (Dubrovački ljetni festival, Sterijino pozorje), intendant HNK u Zagrebu (1992.-2002.).

Režirao je više od 150 predstava u Hrvatskoj (Karlovac, Zagreb, Dubrovnik, Split, Osijek, Rijeka) i inozemstvu (osobito u SAD-u i Sloveniji).

Zapažen je po inovativnim interpretacijama Krležinih drama (U agoniji, Maskerata, Gospoda Glembajevi) te dramatizacijama i prilagodbama drugih Krležinih tekstova (Banket u Blitvi, Zastave, Povratak Filipa Latinovicza, Ratni dnevnici). Za scenu adaptirao predstave Idiot (s B. Violićem) i Ujakov san F. M. Dostojevskoga te Zajedničku kupku R. Marinkovića. Revitalizirao više drama iz hrv. dramske baštine (Dundo Maroje M. Držića; pučko djelo Ljubovnici; komediju Čini baruna Tamburlana; Graničare J. Freudenreicha; Ljubicu A. Šenoa); režirao praizvedbe djela Malo pa ništa A. G. Matoša i Sveti Aleksi T. Brezovačkoga; postavio na scenu mnogobrojna djela suvremenih hrv. pisaca: M. Matkovića (Heraklo, Na kraju puta), R. Marinkovića (Glorija), S. Kolara (Svoga tela gospodar). U 1990-ima režirao je raskošne predstave prema romanima N. Fabrija Vježbanje života i Berenikina kosa te adaptaciju Gundulićeva epa Osman. Uprizorivao djela engleskih pisaca elizabetinskoga razdoblja (W. Shakespeare, Ch. Marlowe, J. Ford, J. Webster) i druge pol. XX. st. (J. Osborne, H. Pinter), francuskih starijih i modernih klasika (A. Camus, J-P. Sartre, J. Genet i dr.). Režira i operna djela Mozarta, Čajkovskoga i Musorgskoga kao i dokumentarne filmove, televizijske i radiodrame. Objavio je knjige kazališnih zapisa Iz prakse (1981.), Made in USA (1990.), Theatralia disjecta (1995.) i Razgovor s Miletićem (1999.). Dobitnik je nagrade “D. Dujšin” i Nagrade za svekoliko umjetničko djelovanje Hrvatskog društva dramskih umjetnika (2009.).