Suradnja mladih perspektivnih gimnazijalaca Karlovca i Čakovca, započeta još prošle godine u našoj školi, nastavila se i ove godine u Gimnaziji Čakovec. Susret mladih prirodoslovaca Gimnazije Karlovac i Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec održan je 27. travnja 2016. Domaćini su nas velikodušno dočekali okrepom i kratkim uvodnim programom dobrodošlice. Učenici dviju škola bili su raspoređeni u 12 grupa nasumično sastavljenih kako bi se bolje upoznali i produbili suradnju te razmjenili znanje između svih generacija. Grupe su bile usmjerene na tri različite radionice iz područja biologije, fizike i kemije. Svaka se radionica iz navedenih područja sastojala od najmanje četiri različita, ali temom srodna pokusa.

Radionica biologije bila je orijentirana na pokuse s biljkama: kako se biljka kreće ovisno o intenzitetu i boji svjetlosti kojoj ju izložimo, u kojim uvjetima etilen pospješuje sazrijevanje biljaka, ima li više puči na licu i naličju i zbog kojih čimbenika. Zadnji pokus usmjerio se na usporedbu rezultata mjerenja krvnog tlaka ovisno o tjelesnim aktivnostima.

Sljedeća radionica, radionica fizike, bila je vrlo interesantna. Područja pokusa bila su širokog spektra, a prije pokusa dva gimnazijalca su nam predstavila svoj rad s međunarodnog natjecanja u Rumunjskoj iz područja vrtložnih struja. Pokus koji je izmamio najviše dojmova bio je pokus s plazma kuglom. Sljedeći vrlo zanimljivi pokusi bili su razdvajanje naboja i objašnjavanje strujnica u zraku.

Na radionici kemije učenici su nesvjesno bili izloženi manjim eksplozijama. Naime, uz zadatke i pokuse koje su grupe dobile bazirane na kompleksnim spojevima, učenici čakovačke gimnazije izveli su nekoliko samostalnih pokusa u kojima su nam približili reakcije koje se događaju pri paljenju petardi. Uz to, najviše nas se dojmila „faraonova zmija“ i „slonova pasta za zube“. Vrlo atraktivna reakcija bila je paljenje nitroceluloze na rukama dobrovoljaca.

Nakon uspješno odrađenih radionica posjetili smo Etnografski muzej u pratnji domaćina. Po završetku ručka obišli smo centar grada i uz ugodno društvo završili naš posjet.