Povodom 250. obljetnice u Gimnaziji se priprema drugo (izmijenjeno i prošireno) izdanje knjige Svi rakovački maturanti koju je Nikola Perić objavio 1995. godine. Prvim je izdanjem autor obuhvatio 114 godina mature u rakovačkoj gimnaziji, više od 9 tisuća imena maturanata, oko 600 imena profesora, prikaz povijesti škole i 150 zanimljivosti iz gimnazijskoga života. Knjigu nastalu povodom 230. obljetnice Gimnazije posvetio je svim đacima i profesorima. Ovom mišlju rukovodi se i uredništvo novog izdanja – posvetiti knjigu svim bivšim i sadašnjim gimnazijalcima i njihovim profesorima te ju darovati gradu Karlovcu i budućim generacijama.
Pred uredništvom je velik posao, uz nove generacije maturanata i profesora od 1995. godine do danas potrebno je pregledati prvo izdanje te ispraviti pogreške koje su se potkrale. O njima je autor govorio već u predgovoru: Četiri oka više vide nego dva, kaže narod, a meni se pak činilo da ni deset pari očiju nije bilo dovoljno da nađe sve moguće pogreške što su nam se mogle potkrasti, a vjerojatno i jesu, pri pripremi ove knjige...
U pokušaju da bude što vjerodostojnije, da iznese prave podatke, da ne izostavi ni jedno ime, uredništvo pretražuje matične knjige, imenike i školska izvješća, ali i očekuje pomoć od onih koji zapravo pišu gimnazijsku povijest – od bivših učenika i njihovih profesora. Stoga pozivamo sve čitatelje prvoga izdanja da nas obavijeste o uočenim pogreškama na e-adresu: rakovacki.maturanti@gmail.com
Knjiga će biti objavljena u suradnji s Gradskom knjižnicom „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac.